Mesejáró térkép

Mesejáró térkép egy teljesen új világot tár elénk, mely a népmesék ősi tudására épül. Meseország térképével való játék egy csodálatosan egyszerű lehetőség a csapatépítésre, a fantázia és kreativitás fejlesztésére, ugyanakkor több mint egy játék! A mesei helyszínek projektív felületként is használhatók. A mesék világában barangolva, lehetőségünk nyílik saját belső világunk feltérképezésére, az önismeret elmélyítésére, tudattalan folyamatainak felismerésére. Ez egy olyan vidám, játékos, gyerek-és felnőtt barát rendszer, amely játékosan és varázslatosan hatásos módon segíti a használóját, akár egyéni terápiában, akár csoportos foglalkozásokon. A speciálisan megrajzolt ősiségből származó mesei szimbólumok, helyszínek a lélek számára otthonos teret adnak, és szinte azonnal beindítják a mély belső gyógyító folyamatokat.

Kinek ajánljuk?

A Mesejáró térképpel való munka 3 éves kortól bármely korosztály számára ajánlott. A játék felhasználási területe hihetetlenül széles, a családon belüli dinamikák megismerésétől az iskolai vagy felnőtt csoportokig, és az egyéni terápiás ülésekig. Csoportvezetőként, tanárként, mesemondóként vagy terapeutaként pedig egy olyan segédeszközt ajánl, amit bárhol, bármikor elő vehetsz, biztos sikere lesz.

Gyökerek

A Mesejáró térkép Tátrai Vanda mesemondó, metamorphoses alkotó-fejlesztő meseterapeuta, grafikus munkája. A mesetérkép megalkotását számos kutatás előzte meg, és egy évtizednyi aktív használat alatt nyerte el jelenlegi formáját.

A mesék térképszerű megjelenítésének ötletetét Bajzáth Mária mesepedagógia képzésén tanultam, ahol megismerkedtem és Bajzáth Mária valamint tanítványai 10 év alatt kidolgozott térképével (Lsd: Bajzáth Mária: A mesebeli beszélgetőkör és a napi mesélés. In: Tanórán kívüli foglalkozások. Raabe Kiadó. 2011.) Ezután sorra jártam Boldizsár Ildikó és Luzsi Margó képzéseit, egyre többet tanultam a mesék rendteremtő erejéről, a mesei terek értő használatáról, arról, hogy a mese a gyerekek nyelve. Nagyon izgalmas kihívásnak éreztem a mesei terek feltérképezését, ezért hosszú kutatás és tervezés, majd a gyakorlati tapasztalatok sora alapján rajzoltam meg a saját térképemet meseország birodalmairól, így született meg a Mesejáró térkép. A hozzá kapcsolódó játékok, kérdéssorok, alkotólapok, feladatokat, kártyák és kiegészítők Luzsi Margótól tanultakhoz és Boldizsár Ildikó metamorphoses meseterápiás eszköztárához és tanításaihoz kapcsolódnak.

A Mesejáró térképpel való munka, a mesék térképészeti ismereteinek használatában számomra a meseterápiás módszertan az irányadó. "A Metamorphoses Meseterápiás Módszert dr. Boldizsár Ildikó dolgozta ki Magyarországon. A meseterápia mesékkel való kísérést jelent, amely a mesék tudatos használatán alapul. Minden élethelyzetnek van egy mesebeli párja, amely viselkedési és gondolkodásbeli példának tekinthető. A meseterápia lehetőség arra, hogy az önmagához utat kereső vagy bajba jutott ember már meglévő történetek (mesék) segítségével felülírja saját történetét; mintákat, forgatókönyveket kapjon a fejlődéshez, változáshoz, vagy létrehozzon egy teljesen új történetet."