Ki fogad be minket?

2025.01.06

Az első tréning napunkon Szomolyán a SZOMARO egyesület székházában jártunk, ahol Lázár Irén és Csörgőné Polgár Andrea vezetett tréninget a Vándor Meseút stábjának.  Témánk a cigány gyerekek világa volt. Az izgalmas tréning napunk után, lehetőségünk nyílt egy kamasz csoportba is bekapcsolódni, beszélgetni, együtt játszani a szomolyai lányokkal. 

Köszönjük a Irénke és Andi szakértelmét, figyelmes és türelmes csoportvezetést, hogy a segítségükkel könnyen beszélhettünk nehéz témákról. Köszönjük a lányok befogadó nyitottságát, és hogy 

megosztották velünk őszinte gondolataikat. 

Ha érdekel a Vándor Meseút, kövesd a lenti linken a Közös Értékeink Blogon a megvalósítást, kapcsolódj be, kérd az iskoládba a próbanapok egyikét, vegyél részt a konferencián, pályázaton vagy töltsd le a szakmai anyagot!A Vándor Meseút megvalósítását a Közös Értékeink program teszi lehetővé, a CERV-FK02-2024-0805 számű pályázatból.

Visszajelzések

"Hogy miért tölti az ember a szombatját azzal, hogy Szomolyán roma integrációt megvalósító kollégák workshopján vesz részt? Hihetetlen mennyiségű tudás, tapasztalat,

a sallangok helyett valódi tettek és kézzelfogható hatások.

 Hála és köszönet Vándor Meseút projekt, Vanda Tátrai, Lázár Irén, Csörgőné Polgár Andrea és drága mesetársaim. Ez nemcsak a roma integrációról szól számomra: sokkal inkább mutat egy rendszerben lezajló jelenséget, ami tapasztalhatóan jelen van, ugyanakkor akár úgy is tehetünk, mintha nem vennénk észre. Nehéz helyzetben, peremhelyzetben, kitaszítottságban élők, akinek saját erőforrásaik korlátozottak a helyzet megoldására vagy javítására. A romák helyére többféle társadalmi pozícióban/szerepben lévő személyek betehetők tetszés szerint, a képlet hasonló: pl. SNI gyermekek, pszichitriai kezelést igénylők, alacsony szocioökönómiai státuszú családok, sokféle krónikus betegséggel élő gyermekek stb. 

Bárhonnan nézem, mindig oda lyukadok ki, hogy a megoldás a minél korábbi prevenció, érzelmi és társas készségek megfelelő szakemberek általi fejlesztése teljes társadalmi szinten. Én például mesékkel, drámával, játékkal, művészetekkel nyúlok a témához, de számos más út lehetséges. 

A lényeg, hogy ne higgyük, hogy majd csakúúúúgy kifejlődik magától, illetve ami úgy fejlődik ki, az nem feltétlen teszi az egyént alkalmassá egy békés társadalomba való betagozódásra. 

Remélem, ebben az évben is sok helyen és sokféle formában lesz lehetőségem ezt elősegíteni - most ehhez sok inspirációt kaptam."                                 

 Oroszlán Anett pszichológus


"A mai esemény nagyon inspiráló volt. 

Az előadások és feladatok mély betekintést nyújtottak a roma gyerekek, kamaszok, családok, történeti és társadalmi kontextusba. Az előadók hitelesek voltak, és átfogó képet adtak a témáról. Lehetőséget adtak arra, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezzünk, valamint megosszunk véleményeket és kérdéseket. A program nagy hangsúlyt fektetett

a szemléletformálásra, az előítéletek felismerésére, lebontására 

és a pozitív példák bemutatására. A nap végére gazdagabb lettem mind szakmai tudásban, mind személyes tapasztalatokban. A program segített abban, hogy jobban megértsem és átérezzem a roma fiatalok helyzetét, valamint azt, hogy miért

fontos az érzékenyítés és a párbeszéd 

a társadalmi együttélés vagy az esélyegyenlőség szempontjából. Köszönöm a lehetőséget, hogy részt vehettem ezen az eseményen, és remélem, hogy a jövőben még több hasonló rendezvényre kerül sor." 

Kamarás Emese pedagógus


"Rendkívüli lehetőséget jelentett betekinteni a több mint két évtizede sikeresen működő közösségformáló műhelymunka szakmai és emberi erőforrásaiba, tapasztalataiba. A szakmai nap közvetlen hangvétele, az egymással és a fiatalokkal való őszinte beszélgetés, személyes történeteink megosztása- 

egyaránt volt önismereti- és közösségi élmény. 

A feladatok segítségével új nézőpontokat ismerhettünk meg és eddigi tapasztalataink megosztása alkalmat adtak a mindannyiunkat érintő roma- magyar közösségek között felmerülő nehézségek megismerésére. Megállapítottuk, hogy egyre égetőbbek a társadalmunk egészét érintő problémák.
A gyermek jogok vizsgálatában leginkább a tanuláshoz való jog merült fel, hiszen a tanulás által megszerzett ismeretek megszerzése hidat jelenthet a közös értékrend megtalálásában és kialakításában, ami elengedhetetlen feltétele a békés egymás mellett élésnek. A környezeti jogok megismertetése és 

az egyetemes értékekre való rávezetés

mindannyiunk érdeke. A közös hang megtalálásában az ökológiai érzékenyítés, az ember- és kultúrák sokszínűségének fontossága és mélyebb ismerete, a természetvédelem nézőpontjai egy sikeresebb párbeszéd alapjai lehetnek. Irénke fáradhatatlan munkája, küldetése példaértékű, személyes kisugárzása a lánycsoport tagjainak jelenléte, kedvessége felejthetetlen élmény.
Lelkesítő és kreatív nap, szép emberi és baráti pillatokkal. Köszönöm szépen, az élményt!"

Fekete Katalin színművész