Vándor Meseút Tanösvények

Szemléletformáló Vándor Meseút Tanösvényeink kialakítása a Közös Értékeink program, Fejlődésben+ CERV-FK02-2024-0805 számú pályázat keretében. A Farkaskő Noszvaji Barlang Művésztelep Egyesület, Tátrai Vanda és Balázs Péter vezetésével egy éves projektben dolgozza ki, az alapvető emberi jogok és a környezeti jogok edukációjának egy, a népmeséken nyugvó módszerét. A meséket, a Meseút tanösvényhez hasonlóan felépített, de hordozható attrakcióként valósítjuk meg!


Célunk 

A Vándor Meseút megalkotásának célja, a nehéz témák élményszerű, meséken alapuló átadása. 12 év tanösvény tervezési, és vezetési tapasztalatainkat felhasználva alkottuk meg a szabadalmi hivatal által védett Meseút meseterápiás tanösvényünk gyermekvédelmi és természetvédelmi, ükológai nevelésben használható fejlesztéseit.

Miért érdekes?

Szakmai csoportunk egyéves projektben dolgozta ki, az alapvető emberi jogok, a környezeti jogok és kapcsolódó témák edukációjának egy, a népmeséken, történeteken nyugvó módszerét. A meséket, a Meseút tanösvényhez hasonlóan felépített, de hordozható atrakcióként valósítjuk meg!

A mese edukációs hatékonysága óriási potenciál lehet az érzékeny csoportokban, nehéz sorsú közsségekben is hiszen a meseterápia intelligenciafüggetlen edukációs módszer és hatékony információhordozó.

A projektünk a jelen kor komplex kihívásaira válaszul két olyan, meseterápiás alapú, hordozható tanösvényt készített, amely játékos, interaktív, művészi formában képes átadni a jogi ismereteket, az alapvető emberi értékekhez kapcsolódó pedagógiai értékeket, a klímaszorongással kapcsolatos megküzdési stratégiát, a nehéz társadalmi helyzet keltette félelmeket. Módszereink sajátossága a hosszú távon megőrződő, élménnyé váló, belső megértést és AHA élményt biztosító tudásátadás.

Témáink

  • alapvető emberi értékek (bátorság, együttműködés, boldogság, belső béke...)
  • gyermekjogok (bántalmazás, biztonság, érzések, megkülönböztetés, vélemény kifejezése...)
  • közöségi értékeink (csúfolás, elfogadás, tolerancia, egyéni érték...)
  • teremtésvédelem (a teremtett világunk megóvása, értéke...)
  • környezeti jogok (vízhez való jog, egészséges környezethez való jog, jövőhöz való jog, véleményhez való jog, békéhez való jog..)
  • klímaszorongás (utak a környezet miatt érzett szomorúságtól az bizakodó cselekvésig)
  • ökológiai érzékenyítés, természetvédelem (természeti kapcsolódás, belső megélés, egyéni felelősség és rácsodálkozás segítése

A Meseút módszertana:

Tátrai Vanda alkotta meg a Meseút tanösvények egyedülálló és hatékony szabadalmaztatott módszertanát, mely alkalmas a megterhelő, nehezen érthető vagy elutasított információk átadására. A mesemondás, a meseterápia és a storytelling segítségével, sajátos módon hosszú távon megőrződő tudásként raktározódik el, és adott kapcsolódó esemény hatására aktivizálódik a tudás és a történetben rejlő megoldási stratégia is. Így a Meseút módszer elméleti és gyakorlati szinten egyaránt működőképes, tartós, fizikailag és vizuálisan is megragadó, gyerekbarát, felfedezésre csábító eszköz.

Korosztály és időkeret:

Óvoda nagycsoport: 40 perces foglalkozás (maximum 20 fő)

Általános iskola: 45 perces foglalkozás (maximum 20 fő)

Általános iskola, felső tagozat: 2x45 perces foglalkozás (maximum 20 fő)

Középiskola: műhely egyórástól az egynaposig. (maximum 20 fő)

Felnőtt csoportok, kollektívák: előadás, önismereti műhely, jogi workshop egy órástól az egy naposig.

Fesztivál, sulinap, családi nap: egész napos kitelepülés, és folyamatos vezetett játék egy vagy akár több helyszínen akadályverseny jelleggel.

Stábunk

  • Tárnok Mariann, bábművész, a menekültprogramok vezetője, MeseErdő vezető (Kismaros)

  • Kecskés Karina, színművész, drámapedagógus, a Baltazár fogyatékos csoportok vezetője, MeseErdő vezető (Budapest)

  • Balázs Boróka, festőművész, a Meseút csoportvezető, MeseErdő vezető (Eger)

  • Kamarás Emese, az Illaberek kártya kidolgozója, pedagógus, MeseErdő vezető (Székesfehérvár)

  • Oroszlán Anett, pedagógiai- és tanácsadó szakpszichológus, meseterapeuta, MeseErdő vezető (Hatvan)

  • Kyru, grafikus, MeseErdő vezető, erdőmerülés vezető (Szentendre)

  • Fekete Katalin, rendező, függőségprevenciós szakember, MeseErdő vezető (Siófok)

  • Tátrai Vanda, Meseút tanösvények kifejlesztője, meseterapeuta, MeseErdő vezető (Noszvaj)

  • Zámborszky Eszter, mesepedagógus, tánc- és drámapedagógus, MeseErdő vezető (Miskolc)

  • Soós Dóra, a mesenyomozás kidolgozója, a Piros Kakaó vezetője, gyermekpszichodramatista, meseterapeuta (Budapest)

  • Senye Ilona, önismereti coach, képi kifejezéspszichológia szaktanácsadó, meseterapeuta, MeseErdő vezető (Pápa)


  • Így készült

    Bemutatkozás

    2025.06.16

    Vándor Meseút projektünk szakmai bemutatkozására is sor került. A Csokonai Művelődési ház termeiben 6 plenáris előadással, 10 gyakorlati műhellyel, 2 színházi produkcióval, 11 vándor meseházzal, egy felállított tanösvénnyel és rajzkiálítással vártuk az érdeklődőket. 180 pedagógus, pszichológus, segítő és szülő ismerkedhetett meg a 11 meseházikó...

    Ennek a meseháznak a nyitható és csukható fiókjai érzésekkel vannak teli. Tudod hogyan működik? Mi nyitja és csukja? És egyáltalán mi van benne?Az érzések kifejezéséhez rengeteg játékot, aktivitást találtunk ki. Meséje egy magyar népmese, ami nagyon rövid de rengeteg érzéssel teli. Szívszorító és felemelő történet, ami sok ponton kapcsolódhat a mai...

    Megmutatjuk meseházikóinkat, és hamarosan elmeséljük melyik hogyan kapcsolódik a gyerekjogokhoz.

    Megkezdték az első bemutatkozásokat Vándor Meseút házikóink, 6 hónapos munka után a szakmai stáb tagjai most kipróbálják, hogy is működik iskolákban, ovikban és speciális élethelyzetű közösségekben. Érkeznek az első beszámolók, visszajelzések az általános iskolákból és olyan védett helyekről is mint a leányanya intézet, roma közösségek, fogyatékkal...

    Mesés napjaink Boldizsár Ildikó mesekutató, meseterapeutával, mesterünkkel, a Vándor Meseút projektben. Fejlődés, kapcsolódás, csapatépítés, szakmaközi konzultáció, minden egyben. Hiszen a mesékkel való munkában nem csak tanultunk a metamorphoses meseterápia megalkotójától Boldizsár Ildikó mesekutatótól, de kapcsolódunk egymáshoz, egymás meséjébe...

    Bemutatkozunk

    2025.04.11

    Projektünk záró alkalma az eredetileg csak egy kis szakmai napnak induló esemény, ami a stáb lelkesedése nyomány konferenciává nőtte ki magát. Nem is akármilyen szakmaközi találkozó lesz! 18 előadással 2 színházi programmal várjuk azokat a pedagógusokat, segítőket, érdeklődőket, akik szívesen megismernék a meseutat, és azokat a módszereket,...

    A Vándor Meseút projekt eddig jobbára csak a tervező fejében, a műhely asztalos padján, a festő asztalán, a stáb virtuális tereiben létezett. Csak gondolat, illatos faanyag, szín, belső kép volt, arról, hogyan segíthet a Meseút, a nehéz információk átadásában, mint amilyenek a gyermekjogok vagy a környezeti jogok.

    Kihajózni

    2025.03.22

    A mesehősök sosem véletlenül vetődnek el valahova, minden helyszínen amit bejárnak, tanulni és tennivaló várja őket. Mesék útját járó stábunkat is megszólította a helyszín, ahonnan sok árajánlat és levelezés után, meglepetésünkre a legjobb ajánlatot kaptuk.

    Második Közös Értékeink tréningnapunkon Soós Dorával gyerekpszichodráma szakemberrel, a mesék szárnyán kalandoztunk. A saját mesénk megalkotása, interaktív feldolgozása, belső és külső tereink bejárása csodás lehetőséget adott egymáshoz és saját magunkhoz való kapcsolódásra.

    Játszunk!

    2025.01.12

    "A gyerekek ösztönösen játszanak, és közben felfedezik a világot. A Vándor Meseút interaktív játékai a felfedezés örömével igyekeznek a gyerekek figyelmét az őket érintő fontos kérdésekre irányítani.

    Az első tréning napunkon Szomolyán a SZOMARO egyesület székházában jártunk, ahol Lázár Irén és Csörgőné Polgár Andrea vezetett tréninget a Vándor Meseút stábjának. Témánk a cigány gyerekek világa volt. Az izgalmas tréning napunk után, lehetőségünk nyílt egy kamasz csoportba is bekapcsolódni, beszélgetni, együtt játszani a szomolyai lányokkal.

    A Közös Értékeink program egyik nagy ajándéka, hogy lehetőségünk van egyéni, szervezeti és partneri fejlődésre egyaránt. Neves szakembereket tudunk meghívni.

    A vándor meseházikók játszható, interakciókra használható felülete nem áll meg a ládika oldalainak számánál. A Meseút tanösvényeken jól bevett és közkedvelt játék forma a házikókba elrejtett qr kódokról nyíló tartalom, melynek mindegyike egy- egy titkos weblapra vezet.

    A Vándor Meseházak megvalósításakor, a festés az egyik legizgalmasabb feladat. A szobrász műhelyben készülő házikók itt kapnak stílust, hangulatot és a történetek is itt mutatják meg elsőként magukat a szemlélőnek.

    Talán, a Meseút állomások elkészítésének legizgalmasabb része a mindenféle, kissebb nagyobb dekor és játék elem megtalálása. Nézni és fogdosni, csodálkozni és nevetni való izék és bigyók. Apró elrejtett titkoktól, a házikót kitöltő elemekig. Ezek az apróságok és csacskaságok segítenek a történet üzenetének megértésében, saját élménnyé...

    A Meseút tanösvények egyik védjegye a meseterápiás gondolkodással és alapossággal összeállított mese-kérdés-feladat-látvány együttes, hogy a mesék, történetek feldolgozása játékos, elgondolkodtató kalandos feladatokkal történik, ahol

    A Vándor Meseút megvolósításakor, a már elkészült meseházak tapasztalataira építünk, de mégis másként fognak kinézni, más méretezést, formát kapnak. Balázs Péter keze alatt elkészültek az első nyers, fa házikók, mind ugyan olyan, de mégis más!

    A Vándor Meseút interaktív feladat tervezése kapcsán, sok olyan ötlet felmerült, ami hagyományos, kézzel készített fa és kerámia játékok elgondolásához kapcsolódik. Tanulmányi kirándulásként meglátogattuk a kecskeméti játék múzeumot, hogy ötleteket és inspirációkat gyűjtsünk a megvalósításhoz.
    A Szórakaténusz Játékmúzeumban olyan