Jogos kérdések és válaszok
A Meseút tanösvények kidolgozásának egyik fontos állomása volt annak felmérése, hogy mit is tudnak leendő célcsoportjaink az alapvető gyerekjogokról, azon belül milyen hangsúlyokat látnak. Ezek az információk segítenek bennünket abban, hogy mely területeket kell fókuszba helyezni, melyek azok a témák, ahol sok teendőnk van.
Online, anonim kérdőívek segítségével tájékozódtunk ebben a kérdésben, annak érdekében, hogy a lehető legtöbb embert el tudjunk érni az ország különböző régióiból. Végül 200-an (143 felnőtt és 57 gyermek) töltötték ki a kérdőívet, melyek részletes eredményei itt olvashatók:
Érdekes kérdés, hogy az emberek mit tartalak számon alapvető gyerekjogként. Szinte mindenki ide sorolja az egyenlő bánásmódot, a védelmet a bántalmazás minden formájától, a megfelelő oktatást, egészségügyi ellátás biztosítását. Ezekről már gyakran hallani a médiában, rengeteg információ áll rendelkezésünkre. Tekintettel arra, hogy a kitöltők tájékozottabbak a kérdésben, ezeken a területeken gyakrabban számoltak be jogsértésekről, ugyanakkor a megfelelő érdekérvényesítő képesség gyakran hiányzik.
De mit gondolunk a tájékoztatásról, a véleménynyilvánításról, az érzések kifejezéséről, a magánélet tiszteletben tartásáról? Vajon tényleg vannak ilyen jogaik is a gyerekeknek, vagy csak örülhetnek, ha lehetőségük nyílik ezekre? És mi a helyzet a tiszta vízhez vagy egészséges ételekhez való hozzájutással, valamint az ökológiailag stabil környezet biztosításával, ahol a természet megőrzése történik és nem környezetrombolás? Fontos-e és ha igen, kinek fontos, hogy ez megtörténjen?
Összességében ezekben a kérdésekben kevésbé vagyunk tájékozottak: sokan nem érzik ezen jogok jelentőségét, akár figyelmen kívül is hagyják azokat. Például a magánélethez való jogot a gyermekek nagyobb mértékben hangsúlyozzák, mint a felnőttek. Vajon hogy is van ez? Kinek az érdeke ennek betartása? A környezeti jogok a gyermekek számára legalább olyan fontosak – ha nem fontosabbak – mint a felnőtteknek. Talán mert látják, hogy rajtuk csattan az ostor? Érdemes végignézni ilyen szemmel is az eredményeket.
Mi is ezt tettük, s a kérdőív eredményeiből kirajzolódó hangsúlyok alapján választjuk ki meséinket a Vándor Meseutak számára. Célunk, hogy a mesei történéseken és azok feldolgozásán keresztül a gyerekeket észrevétlenül juttassuk magasabb szintre a jogaikról való gondolkodás területén: felismerjék a jogaikat, s fel is tudjanak lépni azok érvényesítése érdekében. Ahogy a mesehősök is különféle képességeik és segítőik által elérik, hogy a történet végére összeálljon a REND, amelyben mindenkinek megvan a helye és szerepe egy biztonságos közegben.
Oroszlán Anett
tanácsadó és pedagógiai szakpszichológus, meseterapeuta