Mesejáró térkép

Megújult mesejáró térképes alkalmainkon megismerkedünk meseország, több mint negyven helyszínével, és azok ősi tudásával.

A Mesejáró térkép gondosan kialakított archetipikus tereit bejárva, lehetőségünk nyílik saját belső világunk feltérképezésére, az önismeret elmélyítésére, belső térképünk megrajzolására. Az ősiségből származó mesei szimbólumok, helyszínek a lélek számára otthonos, természetes teret adnak, és szinte azonnal beindítják a mély belső öngyógyító folyamatainkat.

Ezúttal, a meséből kiseperjük a cselekményt, a szereplőket, és az így kirajzolódó világ tereit, mint szőnyeget teríthetjük magunk elé. Ha szétnézünk e színpompás motívumok kertjében, erős vagy halvány, apró vagy hatalmas mintákat, komor vagy ragyogó motívumokat, tekergő ösvényeket, tévutakat, hajlékokat találunk a lábunk alatt. Szemünk előtt útmutatóvá válik a mese összes helyszíne, lépteink nyomán pedig jelentőséget nyernek színei, formái, indái és foltjai. 

Sajátélményű műhelyünkön útra kelhetsz velünk az Óperenciás tengeren túlra, ahol kincseket, átjárókat, utakat, segítőket keresünk.  

Gyökerek

A Mesejáró térkép Tátrai Vanda mesemondó, metamorphoses alkotó-fejlesztő meseterapeuta, grafikus munkája. A mesetérkép megalkotását számos kutatás előzte meg, és egy évtizednyi aktív használat alatt nyerte el jelenlegi formáját.

A mesék térképszerű megjelenítésének ötletetét Bajzáth Mária mesepedagógia képzésén tanultam, ahol megismerkedtem és Bajzáth Mária valamint tanítványai 10 év alatt kidolgozott térképével (Lsd: Bajzáth Mária: A mesebeli beszélgetőkör és a napi mesélés. In: Tanórán kívüli foglalkozások. Raabe Kiadó. 2011.) Ezután sorra jártam Boldizsár Ildikó és Luzsi Margó képzéseit, egyre többet tanultam a mesék rendteremtő erejéről, a mesei terek értő használatáról, arról, hogy a mese a gyerekek nyelve. Nagyon izgalmas kihívásnak éreztem a mesei terek feltérképezését, ezért hosszú kutatás és tervezés, majd a gyakorlati tapasztalatok sora alapján rajzoltam meg a saját térképemet meseország birodalmairól, így született meg a Mesejáró térkép. A hozzá kapcsolódó játékok, kérdéssorok, alkotólapok, feladatokat, kártyák és kiegészítők Luzsi Margótól tanultakhoz és Boldizsár Ildikó metamorphoses meseterápiás eszköztárához és tanításaihoz kapcsolódnak.

A Mesejáró térképpel való munka, a mesék térképészeti ismereteinek használatában számomra a meseterápiás módszertan az irányadó. "A Metamorphoses Meseterápiás Módszert dr. Boldizsár Ildikó dolgozta ki Magyarországon. A meseterápia mesékkel való kísérést jelent, amely a mesék tudatos használatán alapul. Minden élethelyzetnek van egy mesebeli párja, amely viselkedési és gondolkodásbeli példának tekinthető. A meseterápia lehetőség arra, hogy az önmagához utat kereső vagy bajba jutott ember már meglévő történetek (mesék) segítségével felülírja saját történetét; mintákat, forgatókönyveket kapjon a fejlődéshez, változáshoz, vagy létrehozzon egy teljesen új történetet."